کمردرد(low back pain)

 


در فیزیوتراپی برای کمک به کاهش و درمان گردن درد و کمر درد روش های درمان بدون جراحی را برای شما ارائه می گردد. همچنین به شما کمک می شود تا با انجام یا اصلاح بعضی از کارها از بروز گردن درد و کمر درد در آینده جلوگیری کنید

استفاده از بالشتک گرمایی، کمپرس یخ، فراصوت ، تحریک الکتریکی و الکتروتراپی مگنت تراپی ، لیزر تراپی و داری نیدلینگ (dry needling) و همچنین روش های آزادسازی بافت نرم (myofascial realese) عضلات کمر و بافت های نرم به تسکین درد و درمان مشکل کمک می کند. با کاهش درد، فیزیوتراپیست ورزش های استقامتی و انعطاف پذیری را برای عضلات شکم و کمر ارائه می کند. شیوه های بهبود طرز نشستن و ایستادن نیز موثر است. 


ادامه مطلب

طبقه بندی: ستون فقرات،  آشنایی با فیزیوتراپی،  آشنایی با بیماری ها، 
برچسب ها: فیزیوتراپی، دست غیبی، ستون فقرات، دکتر فیزیوتراپی، جهرم، توانبخشی، کمردرد،  
دنبالک ها: منبع: دانش فیزیوتراپی،  

تاریخ : سه شنبه 28 مهر 1394 | 02:47 ب.ظ | نویسنده : سید محمدرضا دستغیبی | نظرات

ورزش بدون فیزیوتراپی یعنی مصدومیت و پایان عمر ورزشی


فیزیوتراپی

دکتر عباس رحیمی با اشاره اینکه ورزش بدون فیزیوتراپی یعنی مصدومیت و پایان عمر ورزشی را رغم می‌زند،گفت: ما شاهد آن هستیم که برای یک جلسه ماساژ در یک مطب خصوصی 40 هزار تومان گرفته می‌شود ولی برای همان خدمت فعالان تربیت بدنی 150 هزار تومان می‌گیرند


ادامه مطلب

طبقه بندی: آشنایی با فیزیوتراپی،  رویدادها، 
برچسب ها: دکترای حرفه ای فیزیوتراپی، آسیب های ورزشی، توانبخشی، وزیر بهداشت، جهرم، رباط صلیبی،  

تاریخ : دوشنبه 27 مهر 1394 | 05:04 ب.ظ | نویسنده : سید محمدرضا دستغیبی | نظرات

سلام.

در این پست مطالبی درباره برخی از تمرینات درمانی فیزیوتراپی مناسب جهت کاهش درد ناشی از تنگی کانال نخاعی معرفی می کنم.

1-چرخش جانبی تنه

به پشت روی زمین دراز بکشید، زانوهایتان را بدون فشار آوردن خم کنید و تا حدی که ممکن است پنجه‌ پاهایتان را صاف روی زمین قرار دهید. در حالی‌که زانوهایتان را در حالت خم‌شده و چسبیده به هم نگه‌داشته‌اید، آنها را به سمت چپ و پایین حرکت دهید. در حالی‌که در همین موقعیت قرار دارید، همین حرکت را به سمت راست انجام دهید. 10 تا 20 بار این حرکت را تکرار کنید


ادامه مطلب به همراه تصاویر تمرینات

طبقه بندی: لگن،  ستون فقرات،  آشنایی با فیزیوتراپی،  آشنایی با بیماری ها،  درمان های فیزیوتراپی، 
برچسب ها: کمردرد، تنگی کانال نخاع، سیاتیک، فیزیوتراپی، ورزش، تمرینات، تمرین درمانی،  

تاریخ : یکشنبه 26 مهر 1394 | 06:20 ب.ظ | نویسنده : سید محمدرضا دستغیبی | نظرات
در یکی از پست های قبلی دو ویدئو در مورد جراحی رباط صلیبی زانو (ACL) قرار دادم. حالا در  این تاپیک، مطالبی را در مورد فیزیوتراپی پس از عمل ارائه می کنم.
به طور کل تا همین دو سه سال قبل، تعداد قابل توجهی از جراحان ارتوپدی به بیماران توصیه اکید داشتند که به مدت یک ماه زانوی عمل شده را در یک آتل بلند زانو قرار داده و پس از این مدت طولانی بیمار را برای انجام فیزیوتراپی ارجاع می دادند (هرچند هنوز هم جراحانی وجود دارند که به این روش وفادارند!!!).


اکنون با پیشرفت متدها و ابزارهای نوین جراحی، برخی از جراحان ارتوپدی بیمار را حتی قبل از کشیده شدن بخیه به فیزیوتراپی ارجاع می دهند. فیزیوتراپی اصولی و صحیح در 2 هفته اول پس از عمل بسیار حیاتی بوده و ادامه درمان را بسیار اثربخش تر و راحت تر می کند و بیمار زودتر (نهایتا طی 50 تا 60 روز) به زاویه نسبتا کامل فلکشن و ADL برمیگردد و باقی موارد مانند رانندگی، فعالیت های حرفه ای و ورزشی نیز با حداقل درد و تورم زانو توام خواهد بود.

درد و تورم به طور کلی مهمان چند ماهه زانوی عمل شده است. البته با اعمال منظم Ice Pack تورم و درد ناشی از آن تا حد قابل توجهی کاهش پیدا میکند ولی به واسطه انجام موبیلیزیشن و خم کردن زانو و برخی تمرینات، سطحی از درد و تورم باقی می ماند که نباید نگران آن بود.

معمولا افرادی که این عمل را انجام می دهند از خم کردن زانو ترس و واهمه دارند که باید با دادن توضیحات کافی دید بیمار را راجع به وضعیت زانوی وی تغییر داد. تا زمانی که بخیه ها توسط جراح یا دستیار وی کشیده می شود باید به زاویه ای حدود 90 درجه دست پیدا کرد. البته برخی عوامل مانند میزان تورم، وضعیت کلی بخیه ها، تعهد بیمار به تمرینات درون خانه و نیز حجم نرمال زانو (مثلا در افراد چاق) بر مقدار دستیابی به این زاوبه اثرگذار است.

در عکس زیر، زانوی چپ تحت عمل جراحی قرار گرفته. به تفاوت حجم آن با زانوی راست دقت کنید

توصیه جدی من به افرادی که دچار پارگی رباط صلیبی (ACL) هستند، انجام یک دوره فیزیوتراپی دقیقا پیش از عمل جراحی با هدف تقویت عضلات ران و ساق پا است که این موضوع در افراد میان سال و مسن اهمیت بالاتری پیدا می کند. به سبب اینکه جراحی یک درمان کاملا تهاجمی است و فرد تا چند هفته بعد از عمل باید با عصا راه برود لذا قدرت ماهیچه های اندام جراحی شده دچار افت نسبی می شوند. یکی از راه های موثر جهت جلوگیری از این عارضه، انجام چند جلسه فیزیوتراپی دقیقا قبل از جراحی است. البته با وجود تاکیدات موجود در متون علمی متاسفانه هنوز این نکته در پروتکل های پزشکی ایران به خوبی مورد توجه قرار نگرفته است.

فیزیوتراپی بعد از جراحی رباط صلیبی (ACL)
همانطور که در بندهای بالاتر نیز اشاره کردم، در صورت انجام یک عمل موفقیت آمیز، می توان فیزیوتراپی را از فردای روز عمل آغاز کرد. البته پرواضح است که اقدامات و پروتکل های فیزیوتراپی در هر هفته با هفته قبل متفاوت خواهد بود. تنها کسی که می تواند به شما در مورد نوع و شدت تمرینات لازم برای بهبود هرچه سریع تر و بهتر زانوی شما کمک کند فیزیوتراپیست شماست. بنابراین همیشه سوال بپرسید تا ابهامات و یا احتمالا ترس شما در مورد وضعیت کنونی و آینده زانوی تان برطرف شود. یقینا فیزیوتراپیست شما از دادن اطلاعات لازم به شما دریغ نخواهد کرد و تمام سوالات شما را پاسخ خواهد داد.

از جمله مواردی که در 2 هفته اول بعد از جراحی رباط صلیبی (ACL) باید به آن توجه کرد تلاش در جهت کاهش تورم و درد زانو، صاف کردن زانو و نیز رسیدن به دامنه حرکتی حدود 90 درجه است. در این دو هفته، نوع خاصی از تمرینات تقویتی با شدت ملایم و کنترل شده می تواند تجویز شود. در دو هفته بعدی تمرینات پیشرفت کرده و دامنه حرکتی بیشتر خواهد شد. البته باید توجه داشت نباید برای خم کردن زانو عجله کرد. باید به رباط جدید اجازه داد تا خوب در محل جدید محکم شده و خونرسانی آن تامین شود.طبقه بندی: جراحی ها،  زانو،  آشنایی با فیزیوتراپی،  آشنایی با بیماری ها،  درمان های فیزیوتراپی، 
برچسب ها: رباط صلیبی، زانو، فیزیوتراپی، جهرم، توانبخشی، عمل آرتروسکوپی، ACL،  
دنبالک ها: جراحی رباط صلیبی زانو،  

تاریخ : پنجشنبه 23 مهر 1394 | 02:22 ب.ظ | نویسنده : سید محمدرضا دستغیبی | نظرات

با سلام به همه خوانندگان عزیز

در این تاپیک در مورد سکته مغزی (استروک) مطالبی ارائه خواهد شد.

البته این مطالب به تدریج به روز می شود. لذا از شما میخواهم که این تاپیک را دنبال کنید.

سکته مغزی

سکته مغزی و به طور کل آسیب هایی که به سیستم عصبی و به ویژه سیستم عصبی مرکزی (یعنی مغز و نخاع) وارد می شود از جمله مشکلاتی است که می توان گفت بیش از سایر بیماری های ناتوان کننده کیفیت زندگی بیمار و نزدیکان وی را تحت تاثیر قرار می دهد و به سبب روند توانبخشی طولانی مدت و چند تخصصی (تخصص مغز و اعصاب، درمانگران فیزیوتراپی، گفتاردرمانی، ارتوپدی فنی، کاردمانی و...) این بیماری هزینه هایی زیادی نیز بر نظام سلامت کشور تحمیل می کند.

نوع شناسی سکته های مغزی:

سکته های مغزی عموما به دو نوع انسدادی یا ایسکمیک (ischemic) و خونریزی دهنده (hemorrhagic) تقسیم بندی می شود. سکته های انسدادی 87 درصد موارد سکته را شامل می شود.

در سکته های انسدادی (ischemic)، شریان های خونرسان به مغز، مانند لوله های آب خانگی به مرور زمان دچار رسوب و گرفتگی می شوند که این گرفتگی نیز خود به دو زیرشاخه تقسیم پذیر است. در حالت اول دقیقا مانند لوله آب، دیواره عروق مغز دچار رسوب کلسترول و سایر اجزا خون می شود که با بیشتر شدن حجم این رسوبات از قطر شریان و در نتیجه شدت جریان خون در واحد زمان کاسته می شود (arteriosclerosis). نتیجه نهایی هم واضح است....یعنی قطع جریان خون و بروز فاجعه ای به نام سکته مغزی. در عکس زیر شمای کلی شبکه اصلی سرخرگ های مغز را می بینید. هر کدام از این شاخه ها مسئول خونرسانی به بخش معینی از مغز است. به عنوان مثال شریان MCA که تقریبا 70درصد سکته های مغزی ناشی از درگیری این شریان است.

در حالت دیگر لخته هایی متشکل از ذرات چربی، کلسترول و سایر مواد درون خون در سیاهرگ های ساق پا تشکیل می شود که به ناگاه این لخته از دیواره سیاهرگ کنده شده و همراه با گردش جریان خون به سایر اندام ها مانند قلب، ریه یا مغز می رود و سبب گرفتگی شریان (قطع خون سرخرگی) در این اعضا و نهایتا مرگ بافت می شود. به این نوع از سکته، سکته ناشی از «آمبولی» گفته می شود.


مطالب بیشتری را در ادامه مطلب بخوانید

طبقه بندی: مغز و اعصاب،  آشنایی با فیزیوتراپی،  آشنایی با بیماری ها،  درمان های فیزیوتراپی، 
برچسب ها: سکته مغزی، فیزیوتراپی، توانبخشی، استروک، جهرم، مغز و اعصاب،  

تاریخ : جمعه 17 مهر 1394 | 11:13 ب.ظ | نویسنده : سید محمدرضا دستغیبی | نظرات
حتما برای شما پیش آمده است که در بعضی قالب ها وقتی عكسی بزرگتر از كادر پست را قرار می دهید به دلیل بزرگی بیش از حد، قسمتی از عكس برای خوانندگان وبلاگ پیدا نیست برای حل این مشكل به قسمت ویرایش قالب وبلاگ رفته و كد زیر را بعد از کلمه هد (head) قرار دهید (البته در خط بعدی یا به قول معروف نقطه سر خط!!!!)


<style> 
img { 
max-width: 300px; 
max-height: 200px; 
}</style>


با این  كد عكس ها به صورت خودكار به اندازه تعیین شده دیده می شوند در این كد به صورت پیش فرض عرض 300 تعیین شده و طول 200 ( عرض و طول را به اندازه ای كه میخواهید تغییر دهید)

به عنوان مثال من اعداد کد بالا رو برای وبلاگ خودم به شکل زیر تغییر دادم دادم

<style> 
img { 
max-width: 450px; 
max-height: 400px; 
}</style>طبقه بندی: آموزش وبلاگ نویسی،  تکنولوژی، 
برچسب ها: تغییر سایز عکس، آموزش وبلاگ نویسی، فیزیوتراپی، جهرم، دست غیبی،  

تاریخ : دوشنبه 6 مهر 1394 | 01:09 ب.ظ | نویسنده : سید محمدرضا دستغیبی | نظرات
با سلام

در این پست در مورد چگونگی قرار دادن لینک وبلاگ دیگران در وبلاگ خودمان صحبت می کنیم. به این کار اصطلاحاً «تبادل لینک» گفته می شود.
این کار بسیار آسان است
ابتدا به مدیریت وبلاگ وارد شوید و از گزینه های سمت راست بر روی عنوان «لینکستان» کلیک کنید تا صفحه زیر ظاهر شود و درون این صفحه در گوشه بالا سمت چپ روی گزینه ایجاد لینک جدید کلیک کنید


برای توضیحات بیشتر به ادامه مطلب بروید

طبقه بندی: تکنولوژی،  آموزش وبلاگ نویسی، 
برچسب ها: آموزش تبادل لینک، وبلاگ نویسی، جهرم، فیزیوتراپی، دست غیبی،  

تاریخ : دوشنبه 6 مهر 1394 | 12:53 ب.ظ | نویسنده : سید محمدرضا دستغیبی | نظرات
با سلام خدمت خوانندگان عزیز

در این پست دو کلیپ در مورد تکنیک های جراحی بازسازی (یا تعویض) رباط صلیبی زانو برای شما آماده کردم که بدون مقدمه خدمت شما ارائه می کنم. اگر سوالی در مورد جزئیات داشتید حتما نظر بگذارید ان شاء لله پاسخگو خواهم بود. در آینده نزدیک در مورد فیزیوتراپی قبل و بعد از این عمل مطالبی خواهم نوشت

کلیپ اول
[http://www.aparat.com/v/l9tuy]

کلیپ دوم
[http://www.aparat.com/v/i2xeD]طبقه بندی: آشنایی با فیزیوتراپی،  آشنایی با بیماری ها،  درمان های فیزیوتراپی،  تکنولوژی،  جراحی ها،  زانو، 
برچسب ها: رباط صلیبی، زانو، جراحی، فیزیوتراپی، عمل، توانبخشی،  

تاریخ : شنبه 4 مهر 1394 | 10:36 ب.ظ | نویسنده : سید محمدرضا دستغیبی | نظرات