تبلیغات
کلینیک فیزیوتراپی درمانگاه شکریز *** فیزیوتراپیست سید محمدرضا دست غیبی - فیزیوتراپی در درد کمر

سلام.

در این پست مطالبی درباره برخی از تمرینات درمانی فیزیوتراپی مناسب جهت کاهش درد ناشی از تنگی کانال نخاعی معرفی می کنم.

1-چرخش جانبی تنه

به پشت روی زمین دراز بکشید، زانوهایتان را بدون فشار آوردن خم کنید و تا حدی که ممکن است پنجه‌ پاهایتان را صاف روی زمین قرار دهید. در حالی‌که زانوهایتان را در حالت خم‌شده و چسبیده به هم نگه‌داشته‌اید، آنها را به سمت چپ و پایین حرکت دهید. در حالی‌که در همین موقعیت قرار دارید، همین حرکت را به سمت راست انجام دهید. 10 تا 20 بار این حرکت را تکرار کنید

2-جمع‌کردن یک زانو روی قفسه‌سینه

به پشت روی سطح صافی دراز بکشید، یکی از زانوها‌یتان را بدون فشار به حالت خم‌شده درآورید و به سمت قفسه‌سینه‌تان بیاورید، بعد با دست‌هایتان آن را در چنگ بگیرید (یا این پشت ران را قلاب بگیرید) تا بتوانید بیشتر به سمت بالاتنه بیاورید. برای 5 تا 10 ثانیه در این حالت بمانید و بعد زانو را پایین بیاورید و این کار را برای زانوی مقابل انجام دهید. این حرکت را برای 10 تا 15 بار تکرار کنید.

3-جمع‌کردن هر دو زانو روی قفسه‌سینه

این حرکت مانند حرکت قبلی انجام می‌شود، فقط باید هر دو زانویتان را روی قفسه سینه جمع کنید.


4-فشار به سمت بالا

به شکم روی زمین دراز بکشید، دست‌هایتان را زیر تنه قرار دهید و با فشار آنها به سمت بالا تنه‌تان را از زمین بلند کنید، در این حالت لگنتان باید در تماس با زمین باقی بماند. کمر و باسنتان را شل نگه‌ دارید و کشش ملایمی در آنها ایجاد کنید. ابتدا 5 ثانیه در این حالت بمانید و بعد به‌تدریج این زمان را تا 30 ثانیه افزایش دهید. هدفتان این باشد که 10 بار این تمرین را تکرار کنید.


5-خم‌کردن پشت

چهاردست و پا روی زمین قرار بگیرید به طوری که کف دست‌ها و زانوهایتان با زمین تماس داشته باشد. سپس تنه‌تان را به عقب ببرید طوری که گویی روی پاشنه‌های‌ پاهایتان نشسته‌اید و بگذارید قفسه‌سینه‌تان به زمین نزدیک شود و دست‌هایتان به‌صورت کشیده روبرویتان روی زمین قرار بگیرد.

این مطالب از کانال عمومی فیزیوتراپی ایران اقتباس شده (فیزیوتراپیست محمد سپهری)

جهت عضویت در کانال عمومی فیزیوتراپی در کانال تلگرام از لینک زیر استفاده فرمایید

@physiolife
طبقه بندی: لگن،  ستون فقرات،  آشنایی با فیزیوتراپی،  آشنایی با بیماری ها،  درمان های فیزیوتراپی، 
برچسب ها: کمردرد، تنگی کانال نخاع، سیاتیک، فیزیوتراپی، ورزش، تمرینات، تمرین درمانی،  

تاریخ : یکشنبه 26 مهر 1394 | 07:20 ب.ظ | نویسنده : سید محمدرضا دستغیبی | نظرات