تبلیغات
کلینیک فیزیوتراپی درمانگاه شکریز *** فیزیوتراپیست سید محمدرضا دست غیبی - دستگاه gait trainer برای بیماران ضایعه نخاعی و آسیب های نورون های محرکه فوقانی
این پروژه به سفارش یکی از مراکز تحقیقاتی ضایعات نخاعی وزارت بهداشت و تحت نظارت متخصصان توانبخشی و در شرکت مبین طرح دانشگستر طراحی و ساخته شده است. کاربرد این ربات توانبخشی در بازیابی بخشی از توانایی‎­های از دست رفته افراد در اندام تحتانی به دلیل ضایعات نخاعی و حمله مغزی می­‎باشد. آمارها نشان می­‎دهد تعداد زیادی از ایرانیان(در حدود نیم میلیون نفر) دچار مشکلات ناشی از معلولیت هستند. دستگاه رباتیک توانبخشی لوکوایرانLOKOIRAN برای بازیابی ناتوانی حرکتی در اندام تحتانی شامل قسمت‎های پا، لگن و زانو طراحی شده و برای آموزش راه رفتن برای بیماران تا وزن ۱۳۵ کیلوگرم بکار می­‎رود.

پروژه طراحی و ساخت دستگاه توانبخشی لوکوایران پایان یافته و در فروردین ماه ۱۳۹۱ جهت انجام آزمایش‎های لازم تحت نظر جناب پروفسور هادیان به مرکز ضایعات نخاعی بیمارستان امام خمینی (ره) منتقل گردید.

سامانه بی‎وزن کننده، تنظیم پیوسته ارتفاع، سامانه انتقال قدرت تایمینگ و امکان اندازه­‎گیری سرعت و موقعیت و گشتاور مفاصل زانو و لگن از جمله ویژگی­‎های این ربات توانبخشی می­‎باشد که با پایان موفق کار ساخت و آزمایش­‎های اولیه، برای آزمایش بیمار روی آن به کارفرما تحویل شده است. ویژگی اصلی دستگاه طراحی شده که در تصویر فوق مشاهده می­‎شود، تمام اتوماتیک بودن مراحل انجام تمرینات می­‎باشد به این ترتیب ضمن حفظ کیفیت یکسان در هر جلسه و جلسات پیاپی تمرینات فیزیوتراپی به دلیل حذف آثار ناشی از خستگی فیزیوتراپ، سرعت و روند بازیابی توان در بیمار بهبود می‎یابد.

لازم به ذکر است با توجه به انواع نوآوری‌های موجود در این دستگاه، ۴ ثبت اختراع مربوط به بخش‌های مختلف دستگاه لوکوایران به ثبت رسیده است.

فیلم نحوه کار دستگاه

[http://www.aparat.com/v/hu0vs]
طبقه بندی: آشنایی با فیزیوتراپی،  درمان های فیزیوتراپی،  تکنولوژی، 
برچسب ها: فیزیوتراپی، آموزش راه رفتن، توانبخشی، ضایعات نخاعی، آسیب، فلج پا، درمان،  
دنبالک ها: محمدجواد شیاسی،  

تاریخ : سه شنبه 31 شهریور 1394 | 10:05 ق.ظ | نویسنده : سید محمدرضا دستغیبی | نظرات